Im bardziej popularne stają się rowery elektryczne, tym więcej osób zastanawia się, czy rowerem elektrycznym można jeździć w deszczu? Jest to sensowne pytani, ponieważ nie od dziś wiadomo, prąd z wodą się "nie lubią". Na szczęście branża ma za sobą wiele praktyki. Samochody są dobrym przykładem tego, jak można wkomponować elektronikę w pojeździe, który jest narażony na deszcz.
Poza samochodami, innym świetnym przykładem jest nowoczesna elektronika. Pomyśl o słuchawkach, wiele jest w stanie wytrzymać strumienie potu, czy o smartfonach, które można dosłownie zanurzać w wodzie. Nie przedłużając, krótka odpowiedź brzmi: tak, rowerem elektrycznym można jeździć w deszczu, ale porozmawiajmy o szczegółach, oraz wskazówkach dotyczących bezpiecznej jazdy rowerem elektrycznym w deszczu.
Czy rowerem elektrycznym można jeździć w deszczu?
Dobra wiadomość jest taka, że w 99% przypadkach jazda rowerem w deszczu jest bezpieczna, zarówno dla użytkownika, jak i roweru. Rowery elektryczne działają przy niskim poziomie napięcia, wynoszącym poniżej 48 woltów (w większości rowerów jest to 24, lub 36 voltów), dlatego przede wszystkim, nie stanowią one zagrożenia dla życia w przypadku awarii spowodowanej przez deszcz. Większość rowerów elektrycznych jest zaprojektowana i przetestowane pod kątem jazdy na zewnątrz w różnych warunkach, w tym podczas deszczu. Jest to szczególnie trafne stwierdzenie w przypadku renomowanych i wysokiej jakości marek takich jak Fischer.
- Można jeździć w deszczu zarówno rowerami MTB, takich jak: MTB E-BIKE MONTIS 7.0I 29"/46 CM (widoczny poniżej)
- A także można jeździć w deszczu rowerami do jazdy miejskiej, takimi jak: CITY E-BIKE CITA 2.2I 28"/43 CM (widoczny poniżej)
Nie ma więc potrzeby pozostawania w domu, gdy tylko zacznie lekko padać. Niezależnie od tego, czy akumulator znajduje się na bagażniku, na ramie, czy jest z nią zintegrowany, zawsze jest zamknięty w wodoszczelnej obudowie, zaprojektowanej w celu zminimalizowania przenikania wody, która mogłaby go uszkodzić.
Aby upewnić się, czy rower elektryczny jest przystosowany do jazdy w deszczu sprawdź jego stopień ochrony IP
Jak już być może wiesz, Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna stworzyła parametr o nazwie "stopień ochrony IP", który określa, jak szczelna jest obudowa i w jakim stopniu chroni ona przed kurzem i wodą.
Stopień ochrony IP to dwucyfrowa klasyfikacja - pierwsza cyferka określa odporność na kurz, a druga na wodę. Większość elementów elektrycznych w tego typu ma poziom ochrony IP55, więc jazda na rowerze w deszczu nie zaszkodzi elektrycznym częściom.
Niemniej, jednak jeśli często planujesz jeździć w ciągłym deszcz - na przykład jeśli masz zamiar wykorzystywać rower elektryczny do jazdy terenowej, zaleca się korzystanie z roweru o kodzie IP 66 lub wyższym.
W większości przypadków, rowery elektryczne o kodzie IP 55, są wodoodporne do momentu, w którym są bezpośrednio spryskiwane wysokociśnieniowym wężem wodnym (na przykład takim, jakiego używa się do mycia samochodów), dlatego nie jest nie jest wskazana taka forma czyszczenia roweru, ponieważ może to spowodować uszkodzenie uszczelek i podzespołów.
Deszcz nie powinien stanowić dla podzespołów problemu. Należy jednak unikać silnego zanurzenia roweru elektrycznego w wodzie poprzez przejechanie przez dużą kałużę lub pozostawienie go w garażu, lub szopie podczas powodzi.
Jak jeździć rowerem elektrycznym w deszczu? Podejmij następujące środki ostrożności
1. Hamuj delikatnie
Mokre drogi są notorycznie śliskie, więc jeśli zastanawiasz się, jak jeździć rowerem elektrycznym w deszczu, powinieneś/ powinnaś pamiętać przede wszystkim tym, aby hamować delikatnie, ponieważ w przeciwnym razie bardzo łatwo jest w paść poślizg - uwierz nam, że dużo łatwiej niż w przypadku dwukołowców. Jeśli rower jest wyposażony w hydrauliczne hamulce tarczowe, należy hamować stopniowo. Jeśli jeździsz w deszczu na rowerze ze wspomaganiem elektrycznym (EAB), nie używaj tylko tylnego hamulca, ponieważ możesz zablokować tylne koło i wpaść w poślizg.
2. Staranie wybieraj trasę
Unikaj śliskich powierzchni, takich jak tory tramwajowe, przejścia dla pieszych, pokrywy studzienek i białe linie, ponieważ są one szczególnie niebezpieczne podczas deszczu. W miarę możliwości jedź w linii prostej i unikaj ostrych lub nagłych zakrętów.
3. Zaopatrz się w dobre oświetlenie i czołówkę
Jazda na rowerze w deszczu podczas zmroku i nocy może być przerażającym doświadczeniem. Niemniej jednak, dopóki jesteś odpowiednio wyposażony/ wyposażona, nie musisz się martwić. Niezwykle przydatna w takich warunkach jest solidne światło, takie jak lampka rowerowa przednia 40/15 LUX, czy czołówka - ułatwia innym osobom zauważenia roweru. Dzięki tym gadżetom będziesz również w stanie lepiej zauważyć zbliżający się ruch uliczny, pieszych i znaki drogowe.
Rower elektryczny a deszcz - czy można zostawić rower elektryczny na deszczu?
Jeśli chodzi o relację: rower elektryczny a deszcz, wiele użytkowników zastanawia się, czy można pozostawić rower np. na parkingu, na kilka godzin w deszczu. Prawda jest więc taka, że nie, ponieważ długotrwałe pozostawienie roweru elektrycznego w deszczu może uszkodzić wodoodporną ochronę i umożliwić przedostanie się wody, co następnie powoduje zwarcie akumulatora i czyni go bezużytecznym. Dlatego zalecamy wyjęcie akumulatora i umieszczenie go pod osłoną, jeśli planujesz pozostawić rower na kilka godzin w ulewnym deszczu.
Dodatkowo inne komponenty roweru szybciej ulegają degradacji i korozji w wilgoci. Chociaż jest to nieco mniej prawdopodobne w przypadku nowszych, bardziej zaawansowanych rowerów elektrycznych, które mają zwykle lepsze uszczelnienia piast i innych części, nadal jest to możliwe. Rozwiązaniem problemu jest także solidny pokrowiec na rower firmy Fischer, który zabezpieczy rower elektryczny przed ulewnym deszczem.
Czy dobrą praktyką jest czyszczenie roweru elektrycznego po jeździe w deszczu?
Jeśli e-bike nie został zabrudzony, nie będzie to konieczne, ale warto wytrzeć nadmiar wilgoci. Jeśli rower elektryczny zabrudzi się podczas jazdy, ponieważ powiedzmy, że przejechałeś/ przejechałaś przez błotnisty odcinek, sugerujemy wyczyszczenie części mechanicznych, takich jak łańcuch i hamulce.
Tak więc złotą zasadą dotyczącą pielęgnacji roweru elektryczne - podobnie jak w przypadku zwykłego roweru, jest utrzymywanie łańcucha w stanie nasmarowanym. Niezależnie od tego, czy kupujesz elektryka budżetowego, czy wersję wysokiej jakości, sprawdzenie jakości smaru na łańcuchu rowerowym po jeździe w deszczu to podstawa - szczególnie jeśli używasz smaru do suchych warunków, który jest łatwo zmywany przed wodę.